Skalniak: Jak zbudować ogród skalny w ogrodzie.

 

Jak zbudować ogród skalny w ogrodzie.Jeżeli mamy tą możliwość i trochę czasu. Warto poświęcić go na stworzenie przytulnej przestrzeni wokół domu. Praca nad skalniakiem nie jest trudna ani nazbyt męcząca, a końcowy efekt ukazuje naturę właściciela. Najlepiej usytuować go na naturalnym lub uformowanym sztucznie stoku. Podkreśla on efekt reszty elementów ogrodu i komponuje się z nimi, ale przy tym zwraca uwagę odbiorcy.

Jest to jeden z ważniejszych elementów ogrodu, dlatego przed rozpoczęciem pracy nad nim trzeba przemyśleć, jaką powinien mieć wielkość i kształt. Do tego wziąć pod uwagę jego dopasowanie do reszty roślin na działce. Trzymając się tych zaleceń można zbudować naturalny stok i także skarpę wokół tarasu.

Jak zbudować skalniak na stoku? Pracę nad powierzchnią, na której powstanie rozpoczyna się od wyznaczenia jego zarysu i zdjęcia w tym miejscu warstwy ziemi urodzajnej. Zbocza można uformować ze spadkiem nie większym niż 30°, ze względu na zmiany warunków atmosferycznych, ruch podłoża i zachowanie bezpieczeństwa i trwałości obszaru. Sztuczne wzniesienie tworzy się z gruzu, tłucznia kamiennego, żwiru i jałowej ziemi pozostałej z wykopów (podglebie).

W obu rodzajach (sztucznym i naturalnym) na stoku jako pierwsze kładzie się największe kamienie, mogą być lekko nachylone w kierunku skarpy. By mieć pewność, że będą one stabilne, należy zagłębić je w podłożu na głębokość 15-20 cm i obsypać ziemią i dokładnie polać wodą. W tej warstwie będą rosły rośliny, dla tego przy okazji sprawią wrażenie wrośniętych w to miejsce. Przy dalszym rozmieszczaniu mniejszych kamieni należy postąpić tak samo.

Świeżo utworzony skalniak należy zostawić na parę tygodni by dobrze osiadł, dopiero po upływie tego czasu można sadzić rośliny. Chwasty, które się pojawią przez ten czas, trzeba usunąć. Najlepiej sadzić je wiosną lub na przełomie sierpnia i września, zależnie od pory, w jakiej został zbudowany ogród skalny. istotna dla roślin role odgrywa strona skalniaka, po której są zasadzone, dla większości najkorzystniejszy jest wschodni i zachodni stok, północny także stwarza dobre warunki wzrostu dla wielu rodzai z nich. Południowy niekorzystny jest ze względu na intensywność działania promieni słonecznych, które sprawiają szybsze obsychanie podłoża. Można sadzić tam tylko rodzaje roślin, które są odporne na suszę.

 
Skalniak: Jak zbudować ogród skalny w ogrodzie.  

Powiązane

  • No Related Posts

Tagi

, , ,

O nas

Jak Urządzić jest niezależnym serwisem poświęconym urządzaniu wnętrz mieszkalnych i biurowych. Jeśli interesuje Cię urządzanie mieszkania, urządzanie domu, urządzanie salonu, kuchni, łazienki, sypialni, pokoju dziecka czy też pokoju nastolatka. Jeśli chcesz urządzić swoje biuro bądź przestrzeń wokół domu to świetnie trafiłeś. Na serwisie jakurzadzic.com znajdziesz niezliczone pomysły na adaptację swoich czterech kątów. Zapraszamy do zapoznania się z bazą niezliczonych pomysłów na wykończenie wnętrz oraz do dyskusji.

 
 

0 komentarzy

Bądź pierwszym, który skomentuje.

 
 

Zostaw komentarz

 
 
 


+ 5 = 14